ДЕЙНОСТИ ПО ПРОЕКТ „ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРАКТИКИТЕ И ПОВИШАВАНЕ НА КАПАЦИТЕТА ЗА МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО ПО ДЕЛА В БЪЛГАРСКИТЕ СЪДИЛИЩА”
През м. юли приключи курсът за подобряване на чуждоезиковата подготовка на съдии, който се осъществи в рамките на Дейност 4 по проект „ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРАКТИКИТЕ И ПОВИШАВАНЕ НА КАПАЦИТЕТА ЗА МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО ПО ДЕЛА В БЪЛГАРСКИТЕ СЪДИЛИЩА”, реализиран с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет“, съфинансирана от европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Обучението по английски език се проведе в Съдебната палата на град Пазарджик и в него взеха участие общо 10 съдии от Окръжен и Районен съд – Пазарджик.
Продължителността на обучението беше 6 месеца като след успешно положен изпит, на всеки магистрат беше издаден сертификат за владеене на английски език – Ниво А1 (начално обучение).
Изпълнението на проектните дейности ще продължи до м.декември 2013 год.
От 12 до 14 юни се състоя третата работна среща по проект „ПОДОБРЯВАНЕ НА ПРАКТИКИТЕ И ПОВИШАВАНЕ НА КАПАЦИТЕТА ЗА МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО ПО ДЕЛА В БЪЛГАРСКИТЕ СЪДИЛИЩА”, реализиран с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет“, съфинансирана от европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Домакин на събитието в хотел „Флора Резидънс“ к.к. Боровец беше Окръжен съд – Пазарджик, който е бенефициент на проекта.
В работната среща взеха участие: г-н Александър Арабаджиев, съдия в Съда на ЕС в Люксембург; г-н Димитър Хаджийски, прокурор и асистент на националния представител на България в Евроджъст; председатели на окръжни и районни съдилища, съдии.
На събитието съдия Александър Арабаджиев представи практиката на Съда на ЕС и очерта базовите аспекти по приложението Хартата на основните права на ЕС, както и действията й по отношение на държавите-членки.
Прокурор Хаджийски разясни ролята на Националното бюро на България в Евроджъст за осъществяване оперативно сътрудничество по наказателни дела и за координация с компетентните органи на държавите-членки и с тези на трети страни. Проведе се широка дискусия, на която бяха обсъдени практическите аспекти на международното сътрудничество и ролята на съдиите-координатори по европейско право. Обсъдиха се различни варианти за изграждане на платформа за обмяна на опит в рамките на проекта.
В заключителната част отново бяха обсъдени въпроси по дела с международен елемент, касаещи работата на съдилищата от Пловдивския Апелативен район.
До края на годината предстои още 1 работна среща за обмяна на опит и добри практики между съдилищата.
Изпълнението на проекта ще продължи до м.декември 2013 год.