Ученически стаж
На 25 април в Зала №1 на Съдебната палата гр. Пазарджик стартира производствена практика за дванадесетокласниците, които са втория випуск от паралелка „Съдебна администрация“ на Професионална гимназия по икономика и мениджмънт гр. Пазарджик.
Зам.-председателят на Окръжен съд – Пазарджик и ръководител на Наказателно отделение Александър Александров приветства младите хора и подчерта, че придобиването на нови знания в областта на правото ще им донесе по-голям стимул и мотивация за обучение по специалността им и ще им даде важни насоки за кариерното им ориентиране.
Съдебният заседател към Окръжен съд – Пазарджик Снежана Гумнерова ги запозна с ролята на съдебните заседатели и посочи изискванията за участие в конкурс за подбор на съдебни заседатели, реда за провеждане на конкурс и необходимите документи за кандидатстване пред комисия в Общинския съвет.
Лекторът подчерта, че съдебният заседател не е съдия, но е равностоен член на състава, разглеждащ и решаващ делата. Той може да има различна професия – учител, лекар, инженер, счетоводител. Като част от съдебния състав, съдебният заседател има еднакви права със съдиите и равен глас с тях, мандатът е 5 години. Съдебни заседатели участват в разглеждането на наказателни дела за престъпления, за които се предвижда наказание повече от 5 години лишаване от свобода. В тези случаи съдебният състав се състои от един съдия и двама съдебни заседатели. Ако предвиденото наказание е не по-малко от 15 години лишаване от свобода, съдебният състав е трима съдебни заседатели и двама съдии. По граждански дела няма съдебни заседатели.
Съдия Александров представи примери от съдийската си практика и сподели, че има един начин да се уверим, че системата работи, като бъдем активни граждани и решаваме казуси в съдебната зала, без да ни е необходимо юридическо образование – а той е да бъдем съдебни заседатели и да осъществяваме правомощията, делегирани ни от държавата. От този ъгъл съдебната власт може да бъде видяна в същността си. Ако съдебните заседатели придават гражданския облик на съда, именно от тях зависи какъв ще бъде този облик, а оттам и цялостният имидж на съдебната власт.
Всеки български гражданин, който отговаря на минимални условия (да е навършил 21 г., да не е навършил 70 г., да се ползва с добро име в обществото и да не е осъждан за умишлено престъпление), има законоустановеното право да участва в разглеждането на наказателни дела като съдебен заседател и да получава възнаграждение от бюджета на съдебната власт.
Към момента Общински съвет – Пазарджик е одобрил списък с 18 съдебни заседатели за Окръжен съд – Пазарджик за мандат 2024-2028 г.
Ученическият стаж е двуседмичен и се провежда след сключено споразумение между Окръжен съд – Пазарджик и ПГИМ. В тази инициатива са включени посещения на съдебни заседания по наказателни дела, беседа за безопасни условия на труд, лекция за превенция на кибертормоза сред подрастващите. В хода на практиката за учениците ще бъдат организирани практически занятия по Електронно управление и ще се запознаят отблизо с работата и задълженията на съдебните служители.